Orzeczenie rozwodu zawsze powoduje powstanie pomiędzy byłymi małżonkami dwóch odrębnych majątków. Jednocześnie jednak ogół majątku wspólnego zgromadzony w toku trwania związku małżeńskiego z chwilą orzeczenia rozwodu wymaga podzielenia. Prawidłowe rozliczenie wzajemnych praw majątkowych byłych małżonków, z uwzględnieniem ogółu zasad dotyczących powstawania majątku wspólnego rodzić może określone trudności i spory.
Kancelaria w ramach świadczonych usług oferuje pomoc prawną przy prawidłowym przeprowadzeniu podziału majątku, zarówno przed sądem w przypadku brak u zgody między małżonkami jak i przed notariuszem w przypadku zgody i podpisania stosownej umowy.
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w skład majątku wspólnego wchodzą:
Do majątku wspólnego nie wchodzą natomiast następujące elementy, tworząc jednocześnie majątek osobisty każdego z małżonków:
Ważne jest to, że w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.
Wspólnota majątkowa między małżonkami trwa od momentu zawarcia związku małżeńskiego, jednakże może ustać na skutek:
– zawarcia w formie aktu notarialnego umowy o rozdzielności majątkowej,
– orzeczenia sądu ustanawiającego rozdzielność, na wniosek jednego z małżonków,
– rozwodu,
– separacji,
– ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków,
– ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.
Po ustaniu wspólności ustawowej oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym czyli każdy po 1/2. Jednakże w niektórych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym ważne powody, każdy z małżonków może żądać ustalenia nierównych udziałów, z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. W takim przypadku przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do majątku wspólnego, uwzględnia się nie tylko zarobki każdego z małżonków ale można także uwzględnić nakład osobistej pracy małżonka przy wychowaniu dzieci oraz we wspólnym gospodarstwie domowym.
Przy dokonywaniu podziału majątku należy pamiętać również o tym, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady, które zostały poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty przynoszące dochód.
Pon – Pt 08:00-18:00